top of page

3D Animovaný film a jeho profese


Každý tak trochu ví, kdo se podílí na hraném filmu, od herců po režiséry. Ale co takový celovečerní animovaný film? Jaký tým profesionálů za tvorbou stojí? A co je potřeba umět pro takovou práci?


Určitě je třeba zmínit, že obor 3D počítačové animace je dnes místo, kde se setkává technologie s uměním. To se pak odráží v profesích, které u tohoto oboru najdete. Práce od nejšikovnějších umělců po softwarové inženýry. Je to široké spektrum, proto ve velkém počtu najdete propojení v pozicích, které jsou někde uprostřed mezi uměním a informatikou.


Lidé tudíž často přichází k filmu s velmi odlišnými zkušenostmi a vzděláním. Je zajímavé sledovat, jak se tyto odlišné disciplíny prolínají.

Kromě 3D animovaného filmu najdete podobné složení týmu taktéž u animovaných seriálů, VFX filmových studií (vizuální efekty), u herních studií, ale také samozřejmě u VR (virtuální reality) a AR (rozšířené reality).


Nabídka práce se také liší podle velikosti studia. Malá studia mají profese více promíchané, protože jeden zaměstnanec často dělá práci z více profesí. To se ovšem pak může odrážet na kvalitě projektu, nebo na době zpracování.


Profese ve studiích se dají rozdělit do třech kategorií:


Art (Umění)

Technologie

Produkce


 

Art (Umění)


Pod tuto kategorii spadají profese, kde člověk potřebuje využívat umělecké znalosti. Patří tam téměř všechny dovednosti, na které si vzpomenete - fotografie, kompozice, práce s kamerou, herectví, zpěv, kresba a malba, design, modelování, scénáristika, práce se zvukem/hudbou a další. Je to celkem rozdílná práce od umělce, který pracuje na vlastním projektu. Celovečerní film je totiž práce týmová, a proto člen týmu musí umět přijímat komentáře od supervizora a režiséra a aplikovat jejich feedback podle jejich představ.

Pracovní pozice v této kategorii:

Concept Artist (2D návrh vzhledu projektu, jednotlivých postav, rekvizit)

Look Development (3D návrh vzhledu projektu)

Layout Artist (kamera)

Editor (střih)

Storyboard Artist (kreslený scénář)

3D Animátor (herectví postav, pohyb objektů)

Rigger (kostra postav, funkčnost pohybu)

Modeler (modelování)

Texture Artist/ Surfacing (tvorba textur)

FX (efekty - oheň, voda, kouř,...)

Crowd FX (tvorba davů a jejich chování)

Character FX (efekty na postavičkách: chlupy, oblečení, vlasy)

Lighting (osvětlování scény)

Compositor (kombinace různých záběrů, 3D objektů)

Matte painter (tvorba pozadí)

Stereo Artist (úpravy kamery pro 3D promítaní v kině)

2D Animátor (animace grafiky, občas 2D postaviček)

Colorista (Finální ladění barev)

Režisér Většinou mimo animační studio (ale není podmínkou):

Scénárista

Hlasový herec/herečka

Hudební a zvukové pozice



Technologie


Na 3D projektu, kde každý pracuje na počítači, nesmí chybět klasické IT oddělení, kde vám zařídí, aby vám počítač fungoval tak, jak má a zároveň vám nechyběla žádná pomůcka k práci. Umělci ale nejčastěji komunikují s Technickými Directory, kteří programují digitální nástroje pro umělce přesně podle jejich představ. Také řeší jakýkoliv složitější technický problém, se kterým se umělci setkají. Některá přední studia pak mají vlastní softwarové inženýry, kteří programují softwary pro stávající projekt, tak projekty budoucí, ale ne každé studio si tento luxus může dovolit.

Pracovní pozice v této kategorii:


TD - Technický director (technická podpora umělcům, programování nástrojů) Softwarový inženýr (vývoj nových technologií)

IT (funkčnost počítačů pro celé studio)




Produkce

Produkce si vyžaduje lidi, kteří rádi komunikují, organizují práci a tým. Mají na starosti, aby projekt běžel hladce kupředu a zároveň balancují, aby umělci, ale i klienti byli spokojeni. Často se může stát, že jedno oddělení je napřed a nemá dostatek práce, ale zároveň jiné oddělení má práce příliš a musí dělat přesčasy. Takové situace se musí produkce snažit obejít. Jejich práce zahrnuje spousty schůzek a práce s tabulkami. V některých studiích člověk může začínat jako asistent produkce, pak se postupně posunout na pozici koordinátora a manažera.


Pracovní pozice v této kategorii:

Producent (komunikuje s klientem a zajišťuje finanční stránku projektu) Koordinátor (zajišťuje, aby jeho oddělení dodalo práci včas dalšímu oddělení) Artist Manager (stará se spokojenost umělců a techniků)

Asistent produkce (vypomáhá se vším možným pro produkci)

Production Manager (má na starosti koordinátory)


 

Každé oddělení pak má své supervisory, vedoucí, seniory, mid-level a juniory. Junior pozice je dnes způsob, jak prorazit do prvního studia. Dříve studia nabízely i studentské stáže, dnes už je to ale spíše jen výjimečnost. A pokud to někdo nabízí, jako třeba Disney, mají velmi specifické požadavky a pochopitelně jsou plné konkurence z celého světa. Žádné studio samozřejmě není kopií studia jiného a každé to své mraveniště organizuje trochu jinak. Momentálně například pracuji ve studiu, které má budovy v Sydney, Vancouveru a Los Angeles. Takže do složitosti projektu se ještě přidá časový rozdíl nebo třeba i větší počet projektů najednou.

Až se budete příště dívat na animovaný film, určitě se podívejte na titulky, kolik lidí na tom filmu pracovalo a jakou práci vykonávali. Titulky jsou často velmi pěkně vytvořené. Spousta animáků má na konci i krátkou vtipnou scénku - mně osobně se naposledy nejvíce líbila v Toy Story 4. Doporučuji!

 

Pokud máte nějaké otázky nebo téma, které bych v dalším článku mohla rozebrat, dejte mi, prosím, vědět přes Instagram, Facebook, nebo zde v komentářích. Díky.

Vaše KiKi




  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Další články
bottom of page