• Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
  • YouTube - Black Circle

Profese za tvorbou 3D Animovaného filmu

Jak se orientovat v oboru 3D animace pro začátečníky a fanoušky animovaných filmů, které by zajímalo z jakých odborníků se skládá tým za takovým projektem.

Jaké profese stojí za tvorbou 3D Animovaného filmu nebo seriálu? A co je potřeba umět pro takovou práci?


Určitě je třeba zmínit, že obor animace je dnes místo, kde se setkává technologie s uměním. To se pak odráží v profesích, které u tohoto oboru najdete. Práce od nejšikovnějších umělců po softwarové inženýry. Je to široké spektrum a někteří v podobných pozicích jsou někde uprostřed mezi uměním a informatikou.


Lidé tudíš často přichází k filmu s velmi odlišnými zkušenostmi a vzděláním. Je zajímavé sledovat, jak se tyto, na první pohled velmi odlišné disciplíny, prolínají.Velmi podobné profese k animovanému filmu a seriálu mají také VFX studia a herní studia.


Malá studia mají profese více promíchané, protože jeden zaměstnanec často dělá práci z více profesí. To se ovšem pak může odrážet na kvalitě projektu.


Profese ve studiích se dají rozdělit do třech kategorií:


Art (Umění)

Technologie

Produkce


Art (Umění)


Pod tuto kategorii spadají profese, kde člověk potřebuje využívat umělecké znalosti. Patří tam téměř všechny dovednosti, na které si vzpomenete, fotografie, kompozice, práce s kamerou, herectví, zpěv, kresba a malba, design, modelování, scénáristika, práce se zvukem a hudbou a další. Je to celkem rozdílná práce od umělce, který pracuje na vlastním projektu. Celovečerní film je totiž práce týmová, a proto člen týmu musí umět přijímat komentáře od supervizora a režiséra a aplikovat jejich feedback podle jejich představ. Pracovní pozice v této kategorii:

Režisér

Scénárista

Concept Artist (návrh celkového vzhledu projektu)

Layout Artist (kamera)

Editor (střih)

Storyboard Artist (kreslený scénář)

3D Animátor (herectví postav, pohyb objektů)

Rigger (kostra postav, funkčnost pohybu)

Modeler (modelování)

Texture Artist (tvorba textur)

FX (efekty - oheň, voda, kouř,...)

Crowd FX (tvorba davů a jejich chování)

Character FX (efekty na postavičkách: chlupy, oblečení, vlasy)

Lighting (osvětlování scény)

Compositor (Finální ladění barev)

2D Animátor (animace grafiky, občas 2D postaviček)

Hlasový herec/herečka

Zvukař

Hudební skladatelTechnologie


Na 3D projektu, kde každý pracuje na počítači nesmí chybět klasické IT oddělení, kde vám zařídí, aby vám počítač fungoval tak jak má a zároveň vám nechyběla žádná pomůcka k práci. Umělci ale nejčastěji komunikují s Technickými Directory, kteří programují digitální nástroje pro umělce přesně podle jejich představ. Také řeší jakýkoliv složitější technický problém, se kterým se umělci setkají. Některá přední studia pak mají vlastní softwarové inženýry, kteří programují softwary pro stávající projekt, ale i projekty budoucí, ale ne každé studio si tento luxus může dovolit.

Pracovní pozice v této kategorii:


TD - Technický director (technická podpora umělcům, programování nástrojů) Softwarový inženýr (vývoj nových technologií)

IT (funkčnost počítačů pro celé studio)
Produkce

Produkce si vyžaduje lidi, kteří rádi komunikují, organizují práci a tým. Mají na starosti aby projekt běžel hladce kupředu a zároveň balancují, aby zaměstnanci ale i klienti byli spokojení. Často se může stát, že jedno oddělení je napřed a nemá dostatek práce, ale zároveň jiné oddělení má práci příliš a musí dělat přesčasy. Takové situace se musí produkce snažit obejít. Jejich práce zahrnuje spousty schůzek a práce s tabulkami. V některých studiích člověk může začínat jako asistent produkce, pak se postupně posunout na pozici koordinátora a manažera.


Pracovní pozice v této kategorii:

Producent (komunikuje s klientem a zajišťuje finanční stránku projektu) Koordinátor (zajišťuje aby jeho oddělení dodalo práci včas dalšímu oddělení) Artist Manager (stará se spokojenost umělců a techniků)

Asistent produkce (vypomáhá se vším možným pro produkci)

Production Manager (má na starosti koordinátory)


Každé oddělení pak má své supervisory, vedoucí, seniory, mid-level a juniory. Junior pozice je dnes způsob, jak prorazit do prvního studia. Dříve studia nabízeli i studentské stáže, dnes už je to ale spíše jen výjimečnost. A pokud to někdo nabízí, jako třeba Disney, mají velmi specifické požadavky a pochopitelně jsou plné konkurence z celého světa.Pokud máte nějaké otázky nebo téma, které bych v dalším článku mohla rozebrat, dejte mi, prosím, vědět přes Instagram, Facebook, nebo zde v komentářích.

Vaše KiKiRecent Posts