top of page

Slovníček pro Digitální umělce #1 ANIMACE

Už je tomu tak, angličtina převládá v digitálním oboru. Proto spousta slovíček nemá v češtině ani vlastní slovo. Ale ať už jsou některá slovíčka česká či anglická i tak nemusí dávat smysl, proto se vám je budu snažit v tomto slovníčku vysvětlit.

1. Timing s Spacing


Patří mezi základní principy animace. Timing určuje jak dlouho bude daný pohyb objektu trvat a Spacing stanovuje, kde se bude objekt v ten moment nacházet. Natočila jsem video, kde jednoduše tyto dva principy vysvětluji na animaci míčku.


2. Reference Když profesionální animátor začíná na novém záběru pracovat, používá většinu času referenci. Reference může mít spoustu podob, nejčastější je to video formát, kdy animátor natáčí sám sebe, nebo kolegy na kameru, dále vybere nejlepší záběr a podle toho se inspiruje v animování. Někteří používají jako referenci herce kteří nahráli hlas postav, jiní zase thumbnails (jednoduché náčrtky). U zvířat a třeba fantastických postav animátor zabrouzdá do archivu různých dokumentů z přírody. Tím ale možnosti referencí nekončí.

3. 3D Animace 3D animace je čistě počítačová záležitost, pochází ale už z období 70. let. Počítá se tam veškerá tvorba, kde se používají 3 dimenze a tedy X, Y, Z. Dnes se využívá ve filmové tvorbě, seriálech, reklamách, počítačových hrách, VR a AR, ale také v technologických a vědeckých oborech. Největším prvním úspěchem ve 3D tvorbě mělo studio Pixar v roce 1995 s filmem Toy Story.

4. 2D Animace

Obsahuje 2 rozměry a to X a Y, tvorba je tedy placatá, jelikož chybí hloubka. To ale neznamená, že se jí nedá dosáhnout pomocí stínování, stejně jako v kresbě. 2D animace se stále používá, v dnešní době převážně v digitální podobě. Mezi nejslavnější 2D animovanou tvorbu ve světě patří práce ze studií Disney a Ghibli.

Pokud máte nějaký termín, kterému nerozumíte, napište mi a já se ho budu snažit vysvětli v příštím příspěvku.

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Další články
bottom of page